Logo Cameraty
O nas
Chór Camerata rozpoczął działalność 4 stycznia 1997r., w dniu, w którym nasza pierwsza dyrygentka, pani Monika Bachowska, zgodziła się pokierować kilkunastoosobową grupą amatorów wspólnego śpiewania. Dopiero po miesiącu zdecydowaliśmy się na nazwę - tak powstała Camerata.

Czasem ktoś chodzi na próby „w kratkę”, czasem jakiś alt zaśpiewa „sopranem o oktawę niżej” (ale tylko na próbie!), ale to nic, bo jak mawia nasza dyrygentka „chór jest dla przyjemności, a nie za karę”. Toteż z przyjemnością koncertujemy i w Wieliczce, i w Polsce i w Europie.

W zespole śpiewa młodzież, osoby dorosłe i bardzo dorosłe. Reprezentujemy różne poglądy, rożne zawody, różne spojrzenia na świat, ale łączy nas Muzyka.
Ponad 250 utworów, kilkaset koncertów, kilka tysięcy prób, kilka porażek, ale zdecydowanie więcej sukcesów składa się na historię chóru.

Poniżej przedstawiamy skrótowo historię działalności i osiągnięć chóru do 2010 roku. Dalszą historię chóru mogą Państwo śledzić na bieżąco w aktualnościach

Historia i teraźniejszość Cameraty

4 stycznia 1997 - oficjalna data rozpoczęcia działalności chóru pod dyrekcją Moniki Bachowskiej
9 stycznia 1997 - pierwsza próba nowego chóru - przyszło na nią zaledwie kilkanaście osób
6 lutego 1997 - chór przyjął nazwę Camerata

Wtedy było nas mało, ogłoszono zatem nabór do naszego zespołu i udało się podwoić liczbę chórzystów - Cameratę tworzył około 30-osobowy zespół.
Rozpoczęliśmy intensywnie przygotowania do pierwszego występu, na który składały się pieśni religijne i ludowe:

A po kilku miesiącach...
3 maja 1997 - pierwszy koncert chóru Camerata odbył się w Domu Kultury „Sztygarówka” w Wieliczce i zakończył się wielkim sukcesem.

To nam dodało skrzydeł i pozwoliło przebrnąć przez potknięcia, które (no niestety) zdarzały się nam w początkach działalności.
Wspólna praca chóru i dyrygentki zaowocowała zdobyciem naszych pierwszych nagród.
1998r. - „Srebrne Pasmo” w XX Międzywojewódzkim Konkursie Chórów w Krakowie
1999r. - wyróżnienie na Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”

W 1999 roku pożegnaliśmy się z pierwszą dyrygentką, panią Moniką Bachowską, która przez ponad 2 lata, z wielkim zaangażowaniem prowadziła nasz chór, czuwała nad naszym rozwojem i pomogła nam osiągnąć wysoki poziom artystyczny.

wrzesień 1999r. - od tej pory chórem dyryguje Izabela Szota.

Do roku 2005, Camerata działała pod patronatem Miejskiego Domu Kultury w Wieliczce. W latach 2005-2007, pod patronatem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Od lutego 2008r. jesteśmy Stowarzyszeniem Muzycznym Chór Camerata Wieliczka. Należymy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - Oddział Małopolski.
Obecnie znowu działamy pod patronatem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce.

Zespół liczy obecnie około 40 osób. Śpiewa u nas młodzież i dorośli, osoby reprezentujące różne zawody. Lista członków chóru.

Na bogaty i różnorodny repertuar „Cameraty” składa się ponad 250 utworów, zróżnicowanych stylistycznie, obejmujących okres od renesansu do współczesności, wykonywanych a capella lub z towarzyszeniem instrumentalnym. Są to m.in. pieśni patriotyczne, religijne, ludowe, a także fragmenty mszy, oratoriów, oper i musicali. Repertuar Cameraty

„Camerata” ma na swoim koncie ponad 500 występów w Polsce i za granicą:

O poziomie artystycznym "Cameraty" świadczą pochlebne opinie prasowe oraz dyplomy i nagrody zdobyte na konkursach:
Nagraliśmy 4 płyty CD.
© Stowarzyszenie Muzyczne Chór Camerata Wieliczka
Projekt i wykonanie: Prowadzenie strony: Małgorzata Wysocka-Cebula