Logo Cameraty
A tymczasem w Cameracie...
.
do aktualności

2017-01-15

„Dwudziestolatki, dwudziestolatki to ja i ty…”
tak, tak drodzy nasi fani…już śpiewamy dla Was 20 lat. Dzisiaj KONCERT JUBILEUSZOWY CAMERATY!!!
Dla naszych gości taki koncert fajna sprawa … a dla nas? Najpierw długo ciężka praca, teraz przygotowania a potem…
super fajna sprawa :)
Ufff! już po próbie. Teraz „wskakujemy” w „superowe kiecki” (panowie w smokingi) i mamy jeszcze trochę czasu żeby odpocząć przed koncertem. A więc siadamy, bo jeszcze sobie postoimy.
Zaczynamy… krokiem poloneza.
Gości zaproszonych przywitali Elżbieta Achinger i Marek Turchan.
Całość prowadzi dyr. Izabela Szota
i tak zaczynamy nasz koncert pt. „Muzyka filmowa z historią Cameraty w tle”.
Znane utwory zyskały nowe teksty, które specjalnie na Jubileusz Cameraty ułożyła Ewa Roeske-Tracz, opisująca fraszkami i wierszem historię chóru i jego członków.
Koncert rozpoczął się od refleksji:
„Czy to ta mała dziewczynka, chłopiec, co śpiewać chciał i grać...
Ona swym głosem zachwyciła, a on śpiewaniem uwiódł ją,
Odtąd w muzyce zakochani – śnią…”

by zyskać puentę:
„… Ten dar śpiewania żyje w nas, pragniemy śpiewać cały czas…
Chwalmy więc Pana za to bo muzyka lekiem jest na zło
i szczęściem nas napełnia. Alleluja!...”
Na swój koncert jubileuszowy do pięknej Auli Kampusu Wielickiego chór zaprosił Katarzynę Puch (sopran) i Małgorzatę Włodarzcyk (gitara), które śpiewały w Cameracie jako uczennice wielickiego Liceum, a obecnie swoje życie zawodowe związały z muzyką. Katarzyna Puch jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa śpiewu prof. Henryki Januszewskiej-Stańczyk). Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą, współpracuje z Chórem Polskiego Radia w Krakowie oraz Operą Krakowską, prowadzi także działalność pedagogiczną. Małgorzata Włodarczyk ukończyła krakowską Akademię Muzyczną (klasa gitary dra hab. Michała Nagy’a). Obecnie jest doktorantką dr hab. Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej w swej macierzystej uczelni, koncertując równocześnie jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą. Prowadzi również działalność pedagogiczną.
Brzmienie chóru podkreślił akompaniament fortepianowy Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej, znakomitej pianistki, kameralistki, wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie, która wspólpracuje z takimi artystami, jak Kaja Danczowska, Alison Pearce, Wiesław Ochman, Mariusz Kwiecień, Alicja Węgorzewska, czy Anna Dymna.
Koncert powoli dobiega do końca.
Licznie zgromadzona publiczność
dała nam brawa na stojąco!
A na koniec były kwiaty, podziękowania dla tych, którzy wspierają działalność Cameraty, którzy są w Cameracie od początku, którzy organizują jej codzienną pracę, pozyskują sponsorów, prowadzą kronikę, stronę internetową, przygotowują warsztaty i wyjazdy.
Wreszcie moc gratulacji i życzeń od Burmistrza Wieliczki, które przekazała Magdalena Golonka (Kierownik Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu UMiG Wieliczka), Agnieszki Szczepaniak (Dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce),
Małopolskiego Banku Spółdzielczego w Wieliczce, zaprzyjaźnionych zespołów: Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia (Jadwiga Szado), Zespołu Regionalnego Mietniowiacy (Maria Idzi), Chóru Dziewczęcego Ziarenko (życzenia wyśpiewane przez Elżbietę Gawor, która kiedyś też śpiewała w Cameracie), Zespołu Yanabanda (Sylwia Dzióbek), Klubu Przyjaciół Wieliczki (Jadwiga Duda).
List Gratulacyjny przysłała także Urszula Rusecka – Posłanka na Sejm RP.
Więc …
„Do Cameraty wstąp, tu ludzie fajni są,
Muzyka porwie Cię i będziesz jak we śnie,
Przyjdź i przekonaj się…”

Tymi słowami naszej piosenki na bis zakończyliśmy koncert.
Przy fortepianie Ewa Roeske-Tracz
Kończymy wspólnym zdjęciem
I jeszcze małe co nieco i wielki tort (pyszny mniam)
Galeria zdjęć 20_lat

Krótka historia naszych 20 lat: Camerata rozpoczęła swoją działalność w styczniu 1997 r. pod kierunkiem Moniki Bachowskiej. W 1999 roku pracę z chórem podjęła Izabela Szota. 40-osobowy zespół posiada w repertuarze ponad 250 utworów o różnorodnym charakterze, obejmujących okres od renesansu po współczesność. Do najważniejszych osiągnięć chóru należą: Złote Pasmo w Małopolskim Konkursie Chórów (Kraków 2000), Srebrne Pasma w Małopolskim Konkursie Chórów (Niepołomice 2002, 2003), III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ars Liturgica (Toruń 2004), III miejsce w dwóch kategoriach w Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej (2004), Srebrne Struny w Małopolskim Konkursie Chórów (Niepołomice 2005, 2013), I miejsca w dwóch kategoriach w Miechowskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej (2008), I miejsce w Konkursie „Tyskie Wieczory Kolędowe” (Tychy 2010), wyróżnienie w Krakowskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (Kraków 2010), Brązowy Dyplom w Międzynarodowym Konkursie „Rybnicka Jesień Chóralna” (Rybnik 2014). Camerata zaśpiewała ponad 500 koncertów w Polsce oraz Austrii, Białorusi, Czechach, Estonii, Francji, Hiszpanii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Włoszech i Watykanie. Z pewnością niesamowitych wzruszeń dostarczyło wykonanie „Roty” przy grobie Marii Konopnickiej na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, „Praojcom naszym niechaj będzie sława” przy grobie Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie, „Czerwone maki na Monte Cassino” przy grobie Generała Andersa i jego żolnierzy, którzy dokonali tego, co innym wydawało się niemożliwe, wreszcie oprawa Mszy Św. na Cmentarzu w Katyniu, gdzie przy dźwiękach dzwonu bijącego z głębi ziemi zabrzmiała „Bogurodzica”. Wielkim wyróżnieniem dla chóru były koncerty w Bazylice Św. Piotra i Pawła w Rzymie, Kościele Św. Magdaleny w Paryżu w 200 rocznicę powstania Księstwa Warszawskiego, czy w hiszpańskim Montserrat. Camerata od początku bierze udział w wielu ważnych wydarzeniach na terenie Gminy, często będąc ich inicjatorem, jak Wielickie Wieczory Kolęd (ostatnia 11 edycja miała miejsce 6 stycznia w wielickim klasztorze OO. Franciszkanów). Tak prężna działalność chóru możliwa jest dzięki życzliwości i wsparciu wielu osób i instytucji, jak Firma Regis, Gmina Wieliczka, Powiat Wielicki, Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, Kopalnia Soli w Wieliczce. Camerata współpracowała z wieloma znakomitymi solistami, akompaniatorami (Małgorzata Westrych, Bogumiła Gizbert-Studnicka, Maria Rydzewska), chórami, orkiestrami, Teatrem Hagiograf, czy Bunkrem Sztuki w Krakowie (performance rozgrywający się w przestrzeni Galerii autorstwa Zorki Wollny).

/Tekst: Izabela Szota i Małgorzata Wysocka – Cebula/
Bardzo dziękuję pani A.Rogalskiej "FOTO Rogalska" za udostępnienie zdjęć.
do aktualności
© Stowarzyszenie Muzyczne Chór Camerata Wieliczka
Projekt i wykonanie: Prowadzenie strony oraz zdjęcia: Małgorzata Wysocka-Cebula